KoPun mestaruus

Kilpailukutsu: Kopun mestaruus 2021

Tulokset 2021

VeneTyyppiFinRatingLähtöMaaliPurjehdittuTasoitettu
AtaneaAvance 330.90911.06.0014.15.053.09.052.51.53
EscapeBeneteau First 3000.938811.17.2015.00.003.42.403.29.02
MerensiltaScanmar 350.898911.06.0015.00.103.54.103.30.30
MuusaAlbin Nova0.91111.04.4015.00.403.56.003.35.00
Colla BellaLinjett 330.920411.07.1015.17.134.10.033.50.09
AdAstraNF300.884111.11.0015.40.004.29.003.57.49

Purjehdusohje

Ilmoittautuminen vuoden 2021 kilpailuun

Koivusaaren pursiseura ry (KoPu) järjestää yksirunkoisille FinRating -veneille Kopun mestaruus -kilpailun sunnuntaina 26.9.2021 Roslagenin syysretken paluumatkalla. Kilpailu järjestetään itsepalveluperiaatteella kilpailijoiden tuella. Lähtö tapahtuu ”lentävänä” aikaikkunassa klo 11:00-11:15. Kaikki veneet kilpailevat samassa FinRating-luokassa. Kilpailuun voi osallistua vain KoPun alusrekiterissä oleva alus tai KoPun jäsen, joka on oikeutettu Roslagenin käyttöön.

Veneet, joilla ei ole FinRating-sääntöön perustuvaa mittalukua, voivat saada arviomittaluvun. Poikkeava varustus on ilmoittettava kilpailupäällikölle FinRating säännön mukaisesti.

Kilpailun vähimmäiskatsastusluokka on SPV:n 3. Veneiden tulee olla vakuutettuja sekä omia että muille aiheutettuja vahinkoja vastaan.

Kilpailu purjehditaan Inkoosta Helsinkiin käyttäen kolmea vaihtoehtoista rataa 27,3-29,1 mpk. Kilpailija voi valita haluamansa radan. Lähtölinja on Kopun saaripaikan Roslagenin lähellä Norra Sådön koillispuolella (punainen viitta). Maalilinja sijaitsee Lauttasaaren länsipuolella (itäviitta).

Kilpailijoiden tulee varustautua purjehdusohjeen mukaiseen omatoimiseen ajanottoon.

Ilmoittautuminen kilpailuun tapahtuu kilpailuaamuun 26.9.2020 klo 10.00 mennessä täyttämällä ilmoittautumislomake kopun nettisivuilla.

Kilpailun purjehdusohjeet julkaistaan Kopun nettisivuilla viimeistään perjantaina 24.9.2021 klo 18:00. Kilpailun virallinen ilmoitustaulu sijaitsee osoitteessa www.kopu.fi

Palkinnot jaetaan 2.10.2021 Mastonkaatajaisissa ravintola Blue Peterissä. Palkinnot jaetaan SPV:n kaavan mukaisesti. Lisäksi voittajalle upea kiertopalkinto.

Kaikki Kopulaiset ovat lämpimästi tervetulleita!

Lisätietoja kilpailusta antaa kilpailupäällikkö: kilpailu(a)kopu.fi

Edellisten kausien tuloksia

2019   2018   2017   2016   2015   2014